Janome Memory Craft Horizon 9450QCP, sy- & quiltmaskin

29,995.00 kr

.

Sy- och quiltmaskinen Memory Craft Horizon 9450  är fullmatad med sömnadsglädje och nya smarta funktioner. En quiltares symaskinsdröm!

.

Kategori:

Beskrivning

Janome har tagit det bästa och mest användarvänliga fördelarna från alla sina modeller och skapat den unika Horizon serien med sy- och quiltmaskiner. Den invändiga arbetsytan har en imponerande längd av hela 280 mm. Detta gör det enkelt att quilta stora quiltar som överkast, sy stora plagg som brudklänningar samt större inrednings projekt.

Stygnhastigheter upp till 1.000 stygn per minut, även vid dessa hastigheter är stygnkvaliteten perfekt. Maskinen har inbyggd övermatare AcuFeed Plus, smal och bred, för exakt synkronisering av tygets matning i svårhanterliga material eller flera tjocka lager med tyg. Du kan dessutom ställa in hur mycket övermataren skall mata. För att aktivera den inbygda övermataren måste man sätta dit den smala eller den breda övermatarfoten.

AcuFeed Plus övermatarsystem med differnetialjustering tillsammans med det unika Superior Feed System Plus (SFS), 7-delad undermatare som är en klar vinnare vid sömnad i plast, skinn, sky, båtkapell, vid quiltning m.m.

Janome 9450 har EasySet undertrådspolsystem, för enkel användning.

Symaskinen har automatiskt pressarfotslyft, för enkel sömnad.

Upplyst arbetsyta med skuggfri belysning bestående av 5 ljusdioder som sitter över nålen och över friarmen.

Sömvalen sker på den 5 inch stora upplysta LCD tryckskärmen.

Den har 350 olika sömmar inkl 11 typer av knapphål. Samt 3 olika europeiska alfabet: Block, Script och Brodway. Det innehåller bokstäver, siffror och olika tecken. Så totalt kan du välja bland över 1055 sömmar, inklusive bokstäver och siffror.

Du kan spara dina stygnkombinationer, det finns 20 st minnesbanker i maskinen med 50 minnesplatser i varje bank.

Att trä maskinen är otroligt enkelt med den inbyggda nålträdaren.

Fästpunkts knappen tillåter dig att börja och avsluta sömmen med osynliga fäststygn. Vid användande tillsammans med en dekorativ söm, kommer maskinen att fullfölja mönstret innan den avslutar med låsstygn.

Knapp för bakåtsömnad tillåter dig att sy bakåt och fästa sömmen. Är du mitt i en dekorativ söm och trycker på denna knapp, kommer maskinen omedelbart att backa.

Start och stopp knappen tillåter dig att sy utan att använda fotpedalen. När du håller knappen inne, reducerar maskinen hastigheten. Perfekt vid start och avslutning av en söm och när du behöver lite extra kontroll.

Enkel snapp on knapp för byte till raksömstygnplåt, för perfekt stygnkvalitet vid frihandsquiltning och sömnad i tunna tyger. Stygnplåten har självklart vinkel och mått markeringar. OBS! Till denna maskin ingår 3 st olika stygnplåtar.

Friarmen är extra lång och har måttmarkeringar. Dessutom kan du enkelt montera syguiden på friarmen för raka fina fållar. Clothguide/syguide är standard tillbehör.

9450 har ett underbart genomskinligt stort sybord i plexiglas om 450×600 mm och knälyft för att lyfta pressarfoten när du behöver bägge händerna på ditt syprojekt.

Trådklippspedal för enkelt klip av sytråden.

USB port och programvaran Stitch Composer medföljer. Med Stitch Composer kan du skapa dina egna stygnkombinationer, roligt och kan vara beroendeframkallande för en sönmadsfantast.

5 års fabriksgaranti – kostnadsfritt!

En helt underbar sy- och quiltmaskin du verkligen blir nöjd med och absolut inte vill byta ut!

Sömmar:
Välj bland 1055 sömmar, inklusive bokstäver och siffror. Totalt 350 olika sömmar inkl 11 olika automatiska 1-stegs knapphål samt 3 olika europeiska alfabet med bokstäver, siffror och tecken : Block, Script och Broadway

Max 9mm stygnbredd Max 5mm (framåt och bakåt) stygnlängd

Stygnhastighet:
60-700 spm med start och stopp knapp 60-1000 spm med fotpedal

Invändigt arbetsutrymme:
B:280xH:120mm

Egenskaper och fördelar:
Helt datoriserat symaskin Extra lång friarm 280mm – stort utrymme för syprojekten
Inbyggd nålträdare – gör det lätt att trä symaskinen.
Start och stoppknapp – så du kan sy enkelt utan fotpedal
Fästknapp – gör att du slipper fästa tråden genom att backa och köra framåt igen.
Knapp för nål uppe eller nål nere.
Automatisk trådklipps knapp
Trådklippsport för installation av trådklipps pedal
LCD pekskärm för sömval
Spegelvända sömmarna
Programera egna favorit stygn
Mönster töjning – upp till 5 gånger
Mönster förlängning – kombinera olika mönster och du kan skapa originella design.
Automatisk trådspänning – perfekta stygn efter stygn oavsett tygtjocklek.
Variabel hastighetskontroll 11 olika automatiska 1-stegs knapphål
Liggande, helroterande
EasySet undertrådsspolsystem
Justerbart pressarfotstryck – välj mellan 7 nivåer för perfekt kombination till alla dina tyger.
AcuFeed övermatare – dubbel övermatare med differentialjustering
Superior Feed System (SFS) undermatarsystem, 7-delad matare
Automatiskt pressarfotslyft
Automatisk spolapparat
Nedsänkbar matare – för frihandsquiltning mm
Snap-on pressarfothållare
Extra högt pressarfotslyft
Pressarfot säkerhetsanordning
Knälyft justerbar för att lyfta pressarfoten när du behöver bägge händerna på ditt syarbete.
Mönster töjning – upp till 5 gånger
Klämfri gripare
Variabel stygnbredd och längd
Automatisk tvillingnålsknapp med tvillingnåls regulator.
One-touch långsamfunktion
Enkelt att byta stygnplåt med et knaptryck – snap on
Horisontell trådhållare
Bärhandtag
5 LED ljusdioder som är placerade på tre ställen
Extra stort sybord i plexiglas, 450x600mm
Tillbehörsask – förvara dina tillbehör till symaskinen lättåtkomligt. Plockar du bort tillbehörsasken får du tillgång till friarmen.
5 års fabriksgaranti

Mått: B:528, H:321, D:243 mm Vikt: 13 kg

Standardtillbehör som följer med maskinen
Sicksack fot med svart knapp -A
Overlockfot (Kastfot) – M, art nr 859810007
Blixtlåsfot 9 mm – E, art nr 859805009
Rull fållfot – D, art nr 859804008
Applikationsfot öppen – F2, art nr 859813000
Applikationsfot – F, art nr 859806011
1/4 inch quiltfot – O, art nr 859814001
Frihands quiltfot – PD-H
Frihands guiltfot för garn QB-S
Frihands quiltfot rund i plast
Öppen quiltfot
Quiltlinjal, art nr 755802001
Blindfållfot (osynlig fållfot) – G, art nr 859807001
Knappfot – T, art nr 859811008
Knapphålsfot (1-steg hel automatiska) – R, art nr 859809025
Stabilseringsplatta till knapphålsfot, art nr 859832005
Övermatare med Acu Feed fot, art nr 859819017
Spolar 5 st, art nr 102261103
Nålar i ask, art nr 859856005
Trådrullestopp stor, art nr 829803004
Trådrullestopp liten, art nr 822019509
Trådrullefilt, art nr 102403109
Extra trådrullepinne för tvillingsöm, art nr 625031500
Rengörings borste, art nr 802424004
Sprättkniv, art nr 647808009
Skruvmejsel, art nr 820832005
Pekpenna till tryckskärm, art nr 860194002
Spollock, art nr 846271103 R
aksömsstygnplåt, art nr 859831015
Knälyft justerbar, art nr 846417011
Huv i svart kraftigt tyg som skyddar maskinen, art nr 858802003
Syguide/Clothguide, art nr 858401008
Stort sybord i plexiglas 450×600 mm, art nr 489710007
Strömkabel, art nr 830335004
Fotpedal, art nr 43170108
Instruktions DVD
Instruktionsbok på Svenska

Praktiska extra tillbehör att köpa till:
Applokationsfot kort
Quiltfot 3-i-1
Quiltfot justerbar 3-i-1
Spolkorg frihandsquiltning F
rihandsquiltfot – P2
Frihandsquiltfot öppen – P2
Band- & paljettfot
Stråveckfot smal och bred
Rynkfot Snoddfot – H
Blixtlåsfot smal – justerbar
Blixtlåsfot – osynlig
Bårdfot guid
Glidfot
Knapphålsfot transparent – B
Passpoalfot
Pärlfot smal och bred
Raksömsfot – H
¼ inchfot
AcuFeed Applikationsfot öppen
Acu Feed Ditch quiltfot
Acu Feed Raksömsfot
Acu Feed Blixtlåsfot smal
Acu Feed Rynk- och plisseapparat
Acu feed Kantbandsvikare ½” (15mm)
Cirkelsömnadslinjal
Väska – Tuttoväska på hjul storlek XL och Tuttobag utan hjul

OBS! Att tillbehörslistan inte är helt uppdaterad ännu!